OFFICIAL SELECTIONS – MINDIE DECEMBER 2016

MIAMI LAUREL OFFICIAL SELECTION BLUE

Winners will be announced on December 31th.

See All Mindie Monthly Winners

The Mindie’s Jury will select the winners of each category:


Mindie is a monthly international film festival.
Call for entries is ongoing through Filmfreeway.

 


MINI-SHORT – 1 minute films

  • Rough Road by Paul Kelly , United States 2016
  • The Retarded Child by Dimitar Dimitrov , Bulgaria 2016
  • FUCKING WORLD by William Mussini , Italy 2013
  • Delusions by Dannes Zhang , China 2016
  • Mr Blob by Matt Bissett-Johnson , Australia 2016
  • 5yr old Super human Luke Taylor by Kevin Taylor , United States 2016
  • SCRATCH by Mark Riordan , Ireland 2015
  • Line Drawn on the Back of Homeostasis–A Short History by James A Cook , United States 2015


 
 


STUDENT FILM – under 10 minutes

  • SPLIT by Desphil Osawaru , United States 2016
  • Sound of Silence by Buchi Ogbonnaya , Nigeria 2016
  • Dragonfly by Carl Carter Greene , Canada 2016
  • Circus City, USA by Adam Michael Wright , United States 2016
  • Home Away by Zhengrongfeng Huang , United States 2016
  • The Undeniable Truth by Chris Le Roy , Australia 2016
  • Amma by Yilin Yin , Not Specified 2016
  • Philly Jesus by Vinu Joseph , United States 2016
  • THE MAN WITH THE UMBRELLA by Amanda Stampe Hønnerup , Denmark 2016
  • AX·IS by Nolan Roy , United States 2016
  • Lil Bat by Justin Gorski , United States 2016


 
 


SHORT FILM – under 10 minutes

  • SHOWTIME by Charles Little II , United States 2015
  • It’s not a toy by Antoine Waterkeyn , France 2016
  • The Letter by Ivan Sosnin , Russian Federation 2016
  • The Daughter – A Click Chamber Barrel by Aaron Krygier , United States 2016
  • Croissant by Marius Conrotto Diaz , Not Specified 2016
  • THE BLACK by Mark Riordan , Ireland 2016
  • Bruno, Maya and the Pothole by Paul Kelly , United States 2016
  • Zoe by Paul USUNGU , United States 2016
  • The Fare by Sean Amaral , United States 2016
  • ALIENS NIGHT by Andrea Ricca , Italy 2016


 
 


SHORT NARRATIVE & DOCS

  • Catalyst by Andrew Woodman , United States 2016
  • In the Forest by Emil Moberg Lundén, Jonathan Ki Lindhult , Sweden 2016
  • MENTHOL by Umar Raza Khan , India 2016
  • A Beautiful Trip by Louie Rosa Alicea , United States 2016
  • French by Josza Anjembe , France 2016
  • In & Above Her Heart by Akshay K. Joshi , India 2016
  • The Third Date by Nick Woolgar , United Kingdom 2016
  • Rope Trick by Kirk Ryde , United States 2016
  • After the Party by Emma Nan Hu , United Kingdom 2015
  • Swipe by Ryan J. Cudahy, Ian P. Herbst , United States 2016
  • Under The Radar by Frank Pinnock , United States 2016
  • The Eighth Step by Elena Morando , Switzerland 2016
  • The Fa Boat by Derrick Yung-Te Wu , Taiwan 2016
  • Miadopay by Dai-Yu Hong , Taiwan 2016
  • Worth It? by Cheyenne Pasquer , United States 2016


 
 


FEATURE FILM & FEATURE DOCUMENTARY

  • Odorico, Become a Saint by Roger Mantica , Nicaragua 2016
  • The Assumptions by Gina Carey , United States 2016
  • PITER BY by Alexey Sobolev, Pavel Buryak , Russian Federation 2016
  • CHARLOTTE by Nima Raoofi , Australia 2016
  • Oltre la Linea Gialla -Beyond the yellow line by Andrea Cacciavillani , Tonino di Ciocco , Italy 2016
  • Treetime Stories by Nina Rath , Austria 2015
  • SHUFFLERS! by Simon Ballmes , United States 2016
  • Journey to my boy by Choi,Rak-gwon , Korea, Republic of 2016
  • The Snow Queen 3 by Alexey Tsitsilin , Russian Federation 2016


 
 


WEB SERIES* – episodes under 15 minutes

  • Ebersberg by Manuel Weiss , Germany 2016

*The web series “Ebersberg” will be part of the next monthly edition
 

MINDIE-LOGO
 “Proudly made by Filmmakers for Filmmakers” 



Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail